W tym roku udało mi się zdobyć na prawdę wielkie i bardzo słodkie czereśnie - aż szkoda byłoby nie zatrzymać odrobiny ich smaku na chłodniejsze, jesienno-zimowe dni. Przygotowałam, więc domowy dżem z dużymi kawałkami owoców, który zadowoli wielbicieli zarówno czereśni jak i truskawek. Te drugie owoce puszczają więcej soku, a na tym tylko korzystają czereśnie. Przygotowane z nich przetwory pachną prześlicznie, są bardzo aromatyczne, obłędnie smaczne. To jedno z lepszych połączeń z jakich można przygotować zapasy do swoich spiżarni. Co więcej, takiego dżemu raczej nigdzie nie kupicie :) Owoców nie gotujemy długo, zaledwie kilka minut, dzięki czemu zachowują swój uroczy kształt i letni smak :)
Składniki:
- 2 kg czereśni (ciemnych, jędrnych, bardzo słodkich np. Kordia, Regina, Tamara)
- 1 kg truskawek
- sok z 1/2 cytryny
- 3 opakowania środka żelującego (takie na 1 kg owoców), stosunek 2:1 lub 3:1
- 3-4 szklanki cukru (w zależności od tego jak słodkie są owoce)
Owoce umyć, oczyścić, wysuszyć. Każdą czereśnie przekroić na pół i usunąć pestkę. Owoce umieścić w garnku razem z pokrojonymi w ćwiartki truskawkami. Zasypać cukrem. Naczynie przykryć i odstawić w chłodne miejsce na min. 5 godzin.
W międzyczasie umyć, a następnie wyparzyć słoiczki i pokrywki (trudno mi powiedzieć ile dokładnie, dobrze jest przygotować kilka małych słoiczków (250 ml) i tych średniej wielkości (500 ml) - po około 5-6 sztuk). Dodać sok z cytryny, wymieszać. Następnie wmieszać do owoców 3 opakowania środka żelującego - dokładnie, cały musi się rozpuścić. Podgrzewać zawartość garnka na niskiej mocy palnika do zagotowania, co jakiś czas zamieszać. Od zagotowania gotować około 2 min., wyłączyć palnik. Natychmiast, wypełnić dżemem pierwszy słoiczek, przetrzeć brzegi i wieczko ręcznikiem papierowym zwilżonym spirytusem, mocno zakręcić, odstawić do góry dnem. Tak samo postąpić z pozostałym dżemem i słoiczkami (w miarę szybko, aby nie obniżyła się temperatura dżemu, to spowoduje, że dżem w słoiku się nie zawekuje). Po około 40 min. można ponownie odwrócić. Całkowicie wystudzony dżem truskawkowy z czereśniami przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu.
*Jeśli czujecie, że dżem nie jest już tak gorący jak powinien, a zostały Wam ostatnie słoiczki do wypełnienia - wypełnijcie je, bez pokrywki wstawcie na 15-20 sekund do mikrofali (wyłączamy mikrofalę gdy zawartość słoiczka lekko uniesie się do góry), ostrożnie wyjmijcie i natychmiast zakręćcie słoiczek z bardzo gorącym dżemem. Tak jak zawsze - odstawiamy do góry dnem :)
Podobne przepisy:
Naturalna Konfitura Truskawkowa
Powidła Śliwkowe
Rumtopf
Domowy Dżem Figowy
Frużelina Jagodowa
Frużelina z Czerwonej Porzeczki
Sok z Czerwonej Porzeczki
Konfitura z Żurawiny
Prażone Jabłka Lekko Karmelizowane
Dżem Rabarbarowo-Bananowy
Dżem Rabarbarowo-Truskawkowy
Syrop Dyniowy - np. do kawy Pumpkin Latte
Ale cudo! Przepis zapisuję i na pewno jutro zabieram się do pracy. Będzie jeszcze coś z truskawkami na blogu? Z nowości? To kupię od razu więcej 😅
OdpowiedzUsuńMiło mi :) Już jest na blogu - dżem truskawkowy z czerwoną porzeczką :)
Usuń