Menu górne

Dyniowe Ciasto Miodowe z Kremami Śmietankowym i Budyniowym


Miodowe idealne, doskonałe, najlepsze. Moje nowe ulubione ciasto.. aromatyczne, pachnące miodem, delikatne, puszyste i wilgotne Ciasto nasączone miodowym ponczem, przełożone przepysznym Kremem Śmietankowym i Budyniowym (z mojego nowego, udoskonalonego przepisu) 
- tworzy rozpływające się w ustach niebo. 
To Ciasto przypomina w smaku Miodownik, ale jest dużo prostsze i szybsze w przygotowaniu.. oraz dużo delikatniejsze. Doskonałe także jako Tort, kroi się rewelacyjnie.
Najlepiej smakuje jesienią (w sezonie na cudowne dynie), ale i zimą - na pewno Was rozgrzeje :)

Przepis na to Ciasto wymyśliłam kilka dni temu, wyjmując je z piekarnika już wiedziałam, że będzie niesamowite, ale po spróbowaniu kremów dopiero poczułam, że to strzał w dziesiątkę.
Spróbujcie koniecznie!
Obiecuje, że stanie się jednym i z waszych ulubionych ciast :)



Składniki na Ciasto Miodowe:
  • 4 jajka
  • 1/2 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki oleju
  • 3/4 szklanki miodu np. wielokwiatowego
  • 3/4 szklanki puree z dyni
  • 2 i 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Jajka ubić z cukrem na gęstą, puszystą masę (około 7 min.) Nie przerywając pracy dodawać strużką tłuszcz. Następnie dodawać powoli płynny miód. Ubić do połączenia. Dodać puree z dyni - krótko zmiksować. Wsypać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia - delikatnie zmiksować tylko do połączenia się składników. Przygotować tortownicę z odpinanymi bokami (26 cm.) - wysmarować dno i boki lekko olejem i oprószyć mąką. Piekarnik rozgrzać do 175*. Przełożyć ciasto do formy.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 50 min. do tzw. suchego patyczka.

Składniki na Poncz Miodowy:
  • 1 szklanka przegotowanej, letniej wody 
  • 1 duża łyżka miodu np. wielokwiatowego
Miód rozpuścić w letniej wodzie.
Składniki na Krem Budyniowy:
  • 2 i 1/2 szklanki mleka 2%
  • 1 szklanka śmietanki 30%
  • 4 żółtka
  • 1/2 szklanki cukru
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 1 proszek budyniowy śmietankowy 
  • 4 duże, czubate łyżki Kremu Śmietankowego (przepis poniżej)
  • 2 płaskie łyżeczki żelatyny + 4 łyżki mleka
+ 4-5 łyżek posiekanych orzechów włoskich
Mleko zagotować na głębokiej ceramicznej patelni. Dodać śmietankę 30% i ponownie zagotować często mieszając. Odstawić. Żółtka ubić z cukrem na bardzo gęstą, puszystą masę. Dodać mąkę, budyń - dobrze połączyć. Następnie - cały czas miksując - powoli dolewać gorące mleko ze śmietanką. Następnie nasz przyszły krem należy przełożyć ponownie na ceramiczną patelnię i energicznie mieszając zagotować na małym ogniu. Gęstą masę budyniową przełożyć do szklanej miseczki, przykryć z wierzchu folią spożywczą i odstawić do całkowitego wystudzenia. Następnie schłodzić w lodówce przez min. 30 min.

Żelatynę zalać mlekiem. Odstawić na 10 min. do napęcznienia. Do 4 łyżek gotowego Kremu Śmietankowego (przepis poniżej) dodawać łyżka po łyżce zimną masę budyniową (nie martwcie się pojawieniem się grudek po dodaniu 2 pierwszych łyżek). Miksować na najwyższych obrotach do uzyskania gęstej, jednolitej masy. Rozpuszczoną w mikrofali żelatynę (powinna być ciepła, nie gorąca - wystarczy 5-7 sek.) zmieszać z łyżką Kremu Budyniowego, po czym dodać do reszty - dobrze połączyć składniki. 

Składniki na Krem Śmietankowy:
  • 400 ml śmietanki 30%
  • 3 łyżki cukru
  • 1 cukier waniliowy
Śmietankę ubić na sztywno pod koniec dodając cukier. Odłożyć 4 duże łyżki - zostaną dodane zamiast masła do Kremu Budyniowego.

Wykonanie:

Odpiąć boki od tortownicy. Z wystudzonego ciasta miodowego odciąć wierzch z górką. Odłożyć na bok i pokruszyć - posłuży do ozdobienia (poza tym, krem z takim pokruszonym ciastem smakuje obłędnie ;) Pozostałe ciasto przekroić w poprzek na 4 cienkie, równe części. Ciasto jest bardzo stabilne, więc nie powinno być z tym problemu. Spód pozostawić w tortownicy. Dopiąć boki. Nasączyć pierwszy płat ponczem miodowym. Wyłożyć część kremu budyniowego i przykryć kolejnym płatem ciasta. Nasączyć ponczem i posmarować całym Kremem Śmietankowym, przykryć kolejnym płatem. Bez nasączania posmarować go częścią Kremu budyniowego, po czym znów przykryć kolejnym płatem. Nasączyć pozostałym ponczem i wyłożyć resztę Kremu Budyniowego. Orzechy połączyć z pokruszonym Ciastem Miodowym - posypać wierzch i lekko docisnąć. Tortownicę owinąć folią spożywczą i odstawić na całą noc do lodówki.

22 komentarze:

  1. Fenomenalne! Smaki się dopełniają, do kawkę idealne. Piekłam w sobotę i już po nim śladu nie ma, a wstyd sie przyznac ze w domu tylko 2 osoby :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pyszne i tak delikatne w smaku. Niebo :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo nam smakuje to ciasto. Jest słodkie ale nie za słodkie. Nie jest mdłe - zjadłam wczoraj 3 kawałki sama. Ciasto wilgotne, stabilne i piękne, czuć miód. Kremy są wyborne - ten budyniowy pasuje rewelacyjnie. Myślałam że zabiorę trochę do pracy ale nikt w domu się na to nie zgodził. Pozdrawiam serdecznie, Monika.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wyszło rewelacyjne. Pyszne, łatwo się kroi. Pięknie wygląda, smakuje bardzo

    OdpowiedzUsuń
  5. Wyrosło z piękną, lekko popękane górkä która i tak zresztą jest do scięcia i poruszenia. Uskrobałam kawałek i smakuje obłędnie. Wilgotne, czuć lekko miód i jakby kogel mogel - pyszne <3 a jeszcze bez kremu. Dam znać jak skończę. Mam tylko pytanie czy pasowałby tu jakiś alkohol? Do nnasaczenia oczywiscie. Pozdrawiam cieplutko!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy alkohol będzie pasować, ale spróbowałabym (jeśli już) miód pitny.. w sumie może być całkiem smaczne :) Pozdrawiam!

      Usuń
  6. Mój numer jeden na jesień :-) osoby które się zastanawiają czy warto upiec zapewniam że tak

    OdpowiedzUsuń
  7. Pyszne. We wtorek chciałabym zrobić z podwójnej porcji - czyli podwoić ilość składników? I blaszka może być prostokątna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można przygotować większą porcję, proponuje do ciasta zużyć: 6 jajek, 3/4 szklanki cukru, 1 szklanka miodu, 1 i 3/4 szklanki puree z dyni, 1 szklanka oleju, 3 i 1/2 szklanki mąki pszennej, 2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia.

      Może być blaszka prostokątna :) Czas pieczenia też może się wydłużyć. Proszę pamiętać - pieczemy do tzw. suchego patyczka.

      Usuń
  8. Ciekawy pomysł na ciasto :) wygląda bardzo apetycznie. Chętnie wypróbuję przepis :) poza tym uwielbiam miodowe ciasta i budyń :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Najlepsze ciasto jakie jadłam. Boże jakie to dobre. Zjadłam sama pół tortownicy! Czuję się jak miś .. ale nie żałuję :) wszystkim w domu smakuje. Pozdrawiamy i prosimy o kolejne tak pyszne propozycje

    OdpowiedzUsuń
  10. Klasa sama w sobie :) Ciasto smakuje nie do opisania. Miód i orzechy, budyń, dynia .. lekki krem i delikatne ciasto. Często robię ale dopiero pisze komentarz teraz w podziękowaniu:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  11. Fantastyczna propozycja na jesień:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Od kiedy pierwszy raz je upiekłam stało się moim ulubionym ciastem. Nie ma sobie równych.

    OdpowiedzUsuń
  13. Co mozna dodać w zamian za puree z dyni?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To ciasto dyniowo-miodowe więc raczej dynia jest tutaj istotnym składnikiem. Można spróbować marchewkę, ale będzie miało zupełnie inny smak - wyjdzie raczej marchewkowe, nie wiem jak krem odnajdzie się w takim połączeniu, nie próbowałam. Polecam jednak kupić gotowe puree z dyni (w razie konieczności odparować) lub mrożoną dynię w kostkach - jest w każdym hipermarkecie, rozmrozić, odsączyć z nadmiaru wody np. na gazie, zblendować i wykorzystać do tego ciasta :)

      Usuń
  14. Dziękuję za poradę z tym gotowym purre

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za komentarz :)