Menu górne

Domowe Wino z Białych Winogron


Jesienią w moim ogródku jest bardzo kolorowo. Dojrzewają owoce dzikiej róży, jabłka, dynie, spadają orzechy, słodyczy nabierają winogrona... i to właśnie z tych ostatnich postanowiłam w tym roku zrobić wino. Kiedy byłam mała zrobił takie wino mój tata. Nie pamiętam smaku, ale pamiętam wielki balon owinięty słomą który stał w piwnicy przy piecu ;) Czas przypomnieć sobie i smak ;) Poniżej przestawiam przepis na Domowe Wino z Winogron!

Składniki:
  • 10 kg winogron białych (dodałam także kilka gałązek czarnych)
  • 6 l wody
  • 3,5 kg cukru
  • 1 opakowanie pożywki do wina (do drożdży winiarskich)
  • 1 opakowanie drożdży winiarskich
  • pirosiarczan potasu - do dezynfekcji balonu ! (można go dodać do wina w późniejszym etapie w celu "wyklarowania", ale czy jest sens faszerować domowe wino siarką? :) 
+ duży balon do wina
+ rurka winiarska
+korek
+ ciepłe miejsce ;)

ETAP 1

Balon dobrze umyć. Następnie napełnić ciepłą wodą z rozpuszczonym pirosiarczanem potasu, który zabija bakterie. Wylać wodę. Umieścić balon w specjalnym stojaku.
Winogrona umyć, usunąć gałązki. Same winogrona umieścić w dużym garnku i dobrze rozgnieść (z pestkami i skórkami).  Odstawić na 5 godzin np. do lodówki. Następnie przelać do balonu. W 6 l ciepłej, przegotowanej wody rozpuścić cały cukier. Przelać do balonu.  Zamieszać. Pożywkę rozpuścić w 1/4 szklanki wody i dolać do balonu. Drożdzę rozpuścić w 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody (30*C) i przelać do balonu. W balonie powinna zostać 1/3 wolnej przestrzeni. Teraz wystarczy założyć korek i rurkę winiarską z wodą. Balon owinąć kocem i umieścić w ciepłym miejscu np. przy kminku. Już następnego "nasze przyszłe wino", co jakiś czas powinno zacząć bulgotać. Zostawić na 25 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz