Drób można przygotować na wiele sposobów. Dziś proponuję przepis na soczystego, delikatnego Kurczaka po Staropolsku. Obowiązkowo trzeba go wcześniej zamarynować. Takie mięso będzie o wiele bardziej aromatyczne. Ważne jest także podważenie jego skórki, podobnie jak w przypadku kaczki - będzie ona o wiele bardziej chrupiąca. Nie może zabraknąć także dodatku dobrych przypraw, ziół oraz masła. Swojego Kurczaka Pieczonego po Staropolsku podałam z domowym puree ziemniaczanym posypanym podsmażonymi pieczarkami z cebulką. Bardzo polecam!
Składniki na Kurczaka Pieczonego po Staropolsku:
- 1 Kurczak Zagrodowy (świeży)
- 1 przyprawa do kurczaka złocistego (Kamis)
- 1 łyżeczka papryki słodkiej
- 1 łyżeczka papryki ostrej
- 1-2 ząbki czosnku
- duża szczypta soli
- 1/2 łyżeczki miodu
- kilka listków rozmarynu
- świeża natka pietruszki
- 4 łyżki oleju
- 70 g masła
- 2 świeże czerwone papryki
Dzień, a najlepiej dwa dni wcześniej należy zamarynować kurczaka.
Mięso umyć, osuszyć. Delikatnie i ostrożnie podważyć skórę kurczaka, tak aby można było wsunąć dłoń między nią, a mięso. Powinna utworzyć się taka kieszonka. Trzeba uważać, aby nie rozerwać skóry. Dzięki takiemu zabiegowi skórka będzie chrupiąca.
Do miseczki przesypać przyprawę do kurczaka, paprykę słodką i ostrą, dodać szczyptę soli, miód oraz olej. Wymieszać. Wysmarować mięso dokładnie marynatą - wewnątrz, na zewnątrz i "pod skórą".
Mięso umieścić w naczyniu lub owinąć ściśle folią spożywczą i odstawić na 1-2 dni do lodówki.
Po tym czasie mięso przełożyć do brytfanki lekko wysmarowanej olejem. Piekarnik nagrzać do 220*. Miękkie masło umieścić w miseczce. Krótko ubić mikserem. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Tak przygotowane aromatyczne masło powpychać pod skórę kurczaka (strona od piersi). Wstawić do piekarnika, piec około 50 min, do zarumienienia. Po tym czasie odwrócić kurczaka na drugą stronę, do brytfanki włożyć kilka listków rozmarynu. Piec kolejne 40 min. do zezłocenia się. Ponownie odwrócić, a do brytfanki dodać pokrojoną w duże kawałki paprykę. Piec 30 min. w temperaturze 250*. Wyjąć, posypać natką pietruszki. Podawać z puree ziemniaczanym z dodatkiem podsmażonych pieczarek i ulubioną surówką (propozycje poniżej).
Składniki na puree ziemniaczane z pieczarkami i cebulą:
- 8 ziemniaków
- 1 duża łyżka soli
- 40 g masła
- 1/2 szklanki mleka
- 500 g pieczarek
- 1 duża cebula
- szczypta soli
- 1 łyżka masła
Ziemniaki obrać, umyć i ugotować w dużej ilości osolonej wody. W międzyczasie pokroić w plasterki pieczarki. Przełożyć na patelnię. Smażyć, aż wyparuje z nich cała woda. Dodać szczyptę soli oraz masło. Podsmażyć. Kiedy zaczną się zarumieniać - dodać pokrojoną w kostkę cebulę. Podsmażyć całość.
40 g masła i mleko umieścić w garnuszku. Podgrzać do zawrzenia np. w mikrofali. Ziemniaki odcedzić. Dodać gorącą mieszankę i utłuc praską do ziemniaków. Kiedy masa będzie jednolita, mieszać całość łyżką przez 1 minutę. Gotowe puree nakładać na talerze, posypać pieczarkami z cebulką.
Surówka Selerowo-Pietruszkowa z Mandarynkami
Surówka z Młodej Kapusty - z Ogórkiem i Kukurydzą
Podobne przepisy:
Pieczony Kaczor z Jabłkami na noworoczny obiad
Devolay z Serem i Szynką w Chrupiącej Panierce (Cordon Bleu)
Panierowane Filety z Kurczaka z Grzybami Smażonymi na Maśle
Kotlet Schabowy w Serowej Panierce
Kurczak w Tajnej Panierce KFC
Słodko-Ostre Szaszłyki z Kurczaka
Cukinia Faszerowana Kurczakiem z Warzywami i Kuskusem
Aż ślinka leci 😋
OdpowiedzUsuń