Menu górne

Knedle z Jagodami


Próbowaliście kiedyś knedli z jagodami? Może nie są tak popularne jak knedle z truskawkami, czy knedle ze śliwkami (tutaj przepisy), ale gwarantuję Wam, że równie szybko skradną Wasze serca. Mięciutkie, delikatne, słodkie ciasto ziemniaczane i mnóstwo soczystych jagód w środku. Najlepiej smakują podane na gorąco ze słodką śmietaną, jogurtem lub bułką tartą z masłem. Bardzo polecam!




Składniki na 16 sztuk Knedli z Jagodami:
  • 8-9 ziemniaków
  • 1 duże jajko
  • około 3 szklanek mąki (trudno powiedzieć ile dokładnie - zależy od ziemniaków, trzeba wyczuć - ja nigdy nie dodaje tyle samo, dosypuje stopniowo do uzyskania odpowiedniej konsystencji)
  • 3/4 szklanki cukru
  • jagody + po 1/2 łyżeczki cukru na knedla
  • 2 łyżki budyniu w proszku o smaku waniliowym, bez cukru
Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie (jak na zwykły obiad). Odcedzić. Utłuc tłuczkiem do ziemniaków na jednolitą masę. Wystudzić, a następnie schłodzić w lodówce przez min. 1 godzinę. 
Do ziemniaków dodać jajko i mąkę - najpierw 2 szklanki. Zagnieść ciasto na knedle, jeśli bardzo klei się do rąk - dodać więcej mąki. Pod koniec dodać 1/2 szklanki cukru. Zagnieść. Ciasto nie może być rzadkie i bardzo klejące. Powinno być jednolite, takie z którego łatwo uformować gładkie kulki. Kolejno urywać po kawałku ciasta, uformować w dłoniach kulkę, a następnie ją spłaszczać (jak na zdjęciach). Świeże lub mrożone jagody obsypać proszkiem budyniowym. Na środek rozpłaszczonego ciasta  wsypać 1/2 łyżeczki cukru i umieścić dużą łyżkę jagód.  Delikatnie zlepiać brzegi - trochę podobnie jak pierogi, a następnie ponownie uformować w dłoniach jednolitą kulkę (dłonie najlepiej oprószyć mąką).

W międzyczasie zagotować w dużym, szerokim garnku wodę z dodatkiem 1/3 szklanki cukru. Przygotowane wcześniej knedle układać na papierze do wypieków lub stolnicy posypanej mąką. Po uformowaniu wszystkich knedli (wyszło mi 16) wrzucać je do gotującej się wody. Zmniejszyć moc palnika do minimum. Gotować knedle około 5 min., jeśli po tym czasie same nie wypłyną na powierzchnię może to oznaczać, że przykleiły się do dna garnka - trzeba je leciutko podważyć łyżką lub szpatułką (ostrożnie, aby nie naruszyć ciasta!). Po wypłynięciu knedli na powierzchnię gotować jeszcze około 2-3 min. Wyjąć i od razu przełożyć do garnka wypełnionego zimną wodą. Po 2-3 min. wyjąć, przełożyć na durszlak, a po lekkim osuszeniu - na duży talerz.
Idealnie smakują polane bułką tartą z masłem lub jogurtem / śmietaną z cukrem. 


Podobne przepisy:

https://natomamochote.blogspot.com/2020/06/knedle-z-truskawkami.html
https://natomamochote.blogspot.com/2016/02/waniliowe-leniwe-kluski-z-biaym-serem.html
http://natomamochote.blogspot.com/2018/06/najlepsze-pierogi-z-truskawkami.html
http://natomamochote.blogspot.com/2017/07/makaron-z-truskawkami-i-serem.html
http://natomamochote.blogspot.com/2017/02/pampuchy-z-jagodami-i-smietana.html
https://natomamochote.blogspot.com/2020/01/domowe-pierogi-z-biaym-serem.html
http://natomamochote.blogspot.com/2016/11/domowe-pampuchy.html

Pampuchy z Karmelizowanymi Śliwkami, Malinami i Jogurtem

Makaron Domowy
http://natomamochote.blogspot.com/2016/05/makaron-domowy.html

Leniwe Knedle z Białym Serem i Truskawkami
http://natomamochote.blogspot.com/2016/02/leniwe-knedle-z-biaym-serem-i.html#more



4 komentarze:

  1. Ale smakowicie wyglądają! Super :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja takie jadłam. W tej wersji są pyszne, zgadzam się :)

    OdpowiedzUsuń
  3. moje ulubione to z truskawkami, ale te tez są super. Ciasto z przepisu- rewelacja !!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za komentarz :)