Menu górne

Piernik Staropolski Długodojrzewający z Masą Orzechowo-Miodową i Marmoladą Śliwkową

 

 Wielu z Was, w listopadzie zagniatało już ze mną ciasto na Piernik Staropolski i przystępowało do jego pieczenia na kilka dni przed Wigilią (tutaj znany Wam przepis). W tym roku proponuję Wam to samo niezawodne ciasto, które zagniatamy wraz z końcem października i odstawiamy do leżakowania na kilka tygodni - ale w nieco innej odsłonie. Tym razem, na 4-5 dni przed Wigilią, jeden z płatów ciasta pieczemy razem z masą miodowo-orzechową. Pozostałe przekładamy śliwkową marmoladą, całość składamy i obciążamy :) Piernik z każdym kolejnym dniem będzie stawał się coraz bardziej kruchy, delikatny i aromatyczny. A smak orzechów zatopionych w miodzie jest obłędny!!! 

W tamtym roku po raz pierwszy upiekłam go w tej wersji i już wiem, że w tym roku zrobię tak samo :) Jednak jeśli wolicie możecie skorzystać z bardziej tradycyjnej i prostszej wersji -według której robiłam piernik odkąd skończyłam 17 lat :p (tutaj przepis). Tak, czy tak otrzymacie wyjątkowe, aromatyczne, domowe ciasto idealne na Święta Bożego Narodzenia, które po upieczeniu, owinięte folią spożywczą można jeszcze bardzo długo przechowywać :) Piernik jest bardzo podzielny, starczy i do obdarowania bliskich :) W mojej rodzinie to tradycja, która trwa już od wielu lat.

Dla przypomnienia: Według legend Piernik Staropolski babki zagniatały gdy urodziła się w rodzinie dziewczynka, a piekły w momencie jej zamążpójścia. 

Składniki na Ciasto na PIERNIK STAROPOLSKI (zagniatamy na początku listopada):

  •     1 i 3/4 szklanki miodu np. wielokwiatowego, akacjowego.
  •     1 i 1/3 szklanki cukru
  •     220 g masła
  •     3 jajka
  •     1 kg mąki pszennej typ 450
  •     3 łyżeczki sody oczyszczonej
  •     1/2 szklanki mleka
  •     1/2 łyżeczki soli
  •     1-2 łyżeczki cynamonu
  •     2 i 1/2 torebki przyprawy do piernika - uwaga! wybierając    sklepowe przyprawy, czytajcie ich skład!!!! Niektóre zawierają mąkę, aromaty, a nawet barwniki. Taka przyprawa popsuje cały piernik. 

 Pozostałe składniki (potrzebne później, po leżakowaniu ciasta):

  • 800 g marmolady śliwkowej (może być domowa - tutaj przepis, lub kupna - sprawdzona ;)
  • 3 szklanki orzechów włoskich (około)
  • 100 g masła
  •  8 łyżek cukru
  • 3 łyżki miodu

 
Miód, cukier i masło umieścić w garnuszku lub na głębokiej ceramicznej patelni. Podgrzewać na małym ogniu cały czas mieszając. Cukier musi całkowicie się rozpuścić.
Gotującą się masę maślano-miodową potrzymać na ogniu około 2-3 minut. Będzie dość rzadka. Następnie należy odstawić ją do lekkiego przestudzenia - około 20-30 min. W tym czasie zgęstnieje, ale nadal łatwo będzie ją przenieść do innego naczynia. 
 

W tym czasie przesiać mąkę pszenną dwukrotnie. Sodę rozpuścić w mleku (w temperaturze pokojowej). Do mąki dodać sól, przyprawy - wymieszać. Dodać jajka, przestudzoną masę miodową i rozpuszczoną w mleku sodę. Zagnieść ręcznie lub mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego -(używam miksera, zajmuje mi to około 5-7 min.). Masa powinna być jednolita, dobrze zagnieciona.
Gotowe Ciasto na Piernik Staropolski przełożyć do szklanej miski lub kamionkowego naczynia. Szczelnie obwinąć folią spożywczą i odstawić w chłodne miejsce  - temp. niższa niż 8*C. -  na 4-6 tygodni (wtedy Piernik Dojrzewający jest najlepszy).
 
PO 4-6 TYGODNIACH, na 4 DNI PRZED WIGILIĄ

Na 4 dni przed Świętami przygotować dużą blachę o wymiarach 40x25 cm, wyłożyć ją papierem do pieczenia (można przykleić go do blachy za pomocą lekko rozsmarowanego masła). Ciasto na piernik podzielić na 3 równe części, jedną odłożyć, a dwie pozostałe kolejno rozwałkować na prostokąt - grubości około 0,5 cm. - o wymiarach blaszki i  do formy. Piernik mocno urośnie, podwoi lub potroi objętość!Piec osobno w nagrzanym do 175* piekarniku przez 15-20 min. Wyjąć, wystudzić. 
 
W międzyczasie przygotować masę Orzechowo-Miodową. Masło, cukier i miód umieścić w garnuszku. Podgrzewać do rozpuszczenia się cukru. Chwilę pogotować, następnie dodać posiekane orzechy (drobniej, grubiej). Pogotować chwilkę. Odstawić.
 Odłożoną część ciasta tak samo rozwałkować jak poprzednie, przełożyć do formy z papierem do pieczenia. Wyłożyć letnią masę miodowo-orzechową, równomiernie rozłożyć na cieście piernikowym. Piec około 15-20 min. w temperaturze 175*. Wyjąć, wystudzić na kratce. 

SKŁADANIE: Pierwszy płat ciasta piernikowego posmarować podsmażoną, ciepłą marmoladą śliwkową, przykryć drugim płatem ciasta - posmarować marmoladą i nakryć ostatnim płatem ciasta piernikowego z masą orzechowo-miodową na wierzchu. Masa miodowo-orzechowa powinna być już wystudzona i nie kleić się do rąk. Owinąć ciasto folią spożywczą i obciążyć np. ciężką deską (dodatkowo można położyć na niej jakieś 3 słoiczki 500 ml). Odstawić w chłodne miejsce na 4 dni, kroimy w Wigilię lub pierwszy dzień świąt. 
Możecie przechowywać ciasto szczelnie owinięte folią w chłodnym miejscu (u mnie weranda), do Sylwestra, Trzech Króli lub nawet dłużej. Nic się z nim złego nie stanie :)

Podobne przepisy:

Miodowy Orzechowiec z Budyniem


https://natomamochote.blogspot.com/2020/01/miodowy-orzechowiec-z-budyniem.html

Orzechowe Ciasto Marchewkowe z Budyniem i Jabłkami

https://natomamochote.blogspot.com/2019/10/orzechowe-ciasto-marchewkowe-z-budyniem.html

 Domek z Piernika


http://natomamochote.blogspot.com/2016/12/domek-z-piernika.html

Delikatne Ciasto Makowe z Czekoladowym Ganache pod Bezową Pierzynką

http://natomamochote.blogspot.com/2016/11/delikatne-ciasto-makowe-z-czekoladowym.html
 
 


4 komentarze:

  1. Piekę z Panią od kilku lat. Piernik już robiłam z lukrem ze starego przepisu, ta wersja to dla mnie nowość, a że kocham orzechy (i jeszcze w miodzie) to na pewno taki będzie w te święta na stole.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziś robię :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy taki pernik po upieczeniu, przełożeniu starczy do podziału dla 3 rodzin czy zwiększyć proporcje ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Starczy - spokojnie :) Na upartego nawet na 4 części można podzielić ;) Ja też dzielę na trzy ;)

      Usuń

Bardzo dziękuję za komentarz :)