Składniki na Ciasto:
- 900 g mąki pszennej
- 70 g drożdży świeżych
- 3/4 szklanki cukru
- 2 cukry waniliowe
- 2 jajka
- 3 żółtka
- 350 ml mleka
- 70 g masła
- 90 ml oleju
- szczypta soli
Drożdże pokruszyć do miseczki, zalać połową ciepłego mleka. Dodać dwie łyżki cukru i jedną łyżkę mąki. Wymieszać. Przykryć naczynie np. talerzykiem i odstawić na 15-20 min. W międzyczasie pozostałą mąkę pszesiać do miski. W oddzielnym naczyniu ubić jajka z cukrami. Do mąki dodać podrośnięty rozczyn z drożdży, ubite jajka, szczyptę soli oraz resztę mleka. Wyrabiać mikserem z hakami do drożdżowego lub ręcznie. Kiedy składniki wstępnie się połączą powoli, na 3-4 razy, dodawać płynne masło i olej. Wyrabiać ciasto około 10 min., aż składniki się połączą, ciasto będzie jednolite, gładkie i lśniące. Ciasto powinno zostać umieszczone w dużej misce, należy je przykryć lnianą ściereczką lub owinąć naczynie folią. Odstawić ciasto na 1,5 godz. do wyrośnięcia (co najmniej podwojenia objętości). Przygotować dwie długie keksówki (około 15x40 cm) - wyłożyć je papierem do pieczenia (można go przykleić do formy przy pomocy odrobiny masła).
Ciasto ponownie wyrobić w misce. Wyłożyć na obsypaną mąką stolnicę. Ciasto podzielić na dwie równe części. Pierwszą część ciasta rozwałkować na długi (dłuższy niż keksówka) i szeroki placek o grubości około 3 mm. Wyłożyć połowę przygotowanego nadzienia, rozsmarować delikatnie na całej powierzchni ciasta pozostawiając około 1 cm wolny wzdłuż obu stron. Same końce ciasta (góra i dół) złożyć do środka. Następnie zwinąć ciasto w roladę. Energicznie, wykorzystując obie dłonie przełożyć makowca do keksówki. Delikatnie wstrząsnąć foremką, aby ciasto ładnie się ułożyło. Identycznie postąpić z drugą częścią ciasta. Ciasta w formach przykryć folią spożywczą lub czystą ściereczką i odstawić na 40 min. do ponownego wyrastania. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180* i piec przez około 1 godz. 30 min. lub dłużej. Kiedy wierzch ciasta zacznie się mocno zarumieniać należy położyć na nim arkusz papieru do pieczenia i dalej kontynuowac pieczenie makowców. Przed wyjęciem należy sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest upieczone - patyczek musi byc suchy. Wyjąć, przykryć wilgotną lnianą ściereczką. Zdjąć po 15 min. Wystudzić makowce w formie, a następnie polukrować.
- 600 g maku niebieskiego (mielonego)
- 1/2 szklanki mleka
- 2-3 szklanki wody - lub więcej
- 6 białek
- 1 łyżka proszku budyniowego o smaku waniliowym, bez cukru
- szczypta soli
- 3 kieliszki amaretto
- 1 łyżka miodu
- 1 szklanka cukru
- 30 g masła
- 3 łyżki bakalii namoczonych w rumie (opcjonalnie, tutaj przepis)
Mak przesypać do garnka z nieprzywierającym dnem (ja wysypuję na ceramiczną głęboką patelnię). Zalać wrzącym mlekiem i uzupełnić gorącą wodą, tak aby przykryła mak. Chwilkę pogotować, aż mak wchłonie cały płyn. Zostawić pod przykryciem do wystudzenia. Jeśli mak jest bardzo wilgotny - należy go odcisnąć przez gazę. Mak zblendować lub zmielić, aż puści tzw. mleczko. Dodać amaretto, płynne masło i miód, budyń w proszku oraz połowę cukru. Zmiksować. Spróbować, masa powinna być słodka, smaczna. W oddzielnym naczyniu ubić białka ze szczyptą soli na sztywno. Dodawać resztę cukru, partiami, łyżka po łyżce. Ubijać około 7 minut, aż kryształki całkowicie się rozpuszczą. Delikatnie wymieszać białka z masą makową i natychmiast wyłożyć nadzienie na rozwałkowane ciasto.
Podobne przepisy:
Miodowy Orzechowiec z Budyniem
Orzechowe Ciasto Marchewkowe z Budyniem i Jabłkami
Delikatne Ciasto Makowe z Czekoladowym Ganache pod Bezową Pierzynką
Serowo-Makowe Ciasto Drożdżowe z Morelami i Malinami
Ciasto Miodowe z Kremem Śmietankowym i Budyniowym
Drożdżowe Makowe Pierożki
Makowa Panienka
Uwielbiam takie przepisy :-)
OdpowiedzUsuńI to jest makowiec jaki lubię najbardziej, z lukrem:)
OdpowiedzUsuńTeż nie wyobrażam sobie makowca bez lukru :) Pozdrawiam :)
UsuńUwielbiam ciasta z Pani przepisów
OdpowiedzUsuń