U mnie w domu Ogórki Małosolne to latem nieodłączny dodatek do kanapek, czy wieczornego grilla. Twarde, chrupiące dzięki dużej ilości kopru, liści wiśni i chrzanu. Możecie także dodać liście dębu lub winogron - także wpływają na twardość ogórków. Pięknie pachnące i apetycznie wyglądające. Lekko słone, aromatyczne za sprawą czosnku i chrzanu. Doskonałe.
Polecam!
Składniki na bardzo duży słój:
- 4 kg ogórków gruntowych (małych)
- 6 litrów wody
- 6-7 łyżek soli kamiennej
- 8 liści wiśni, winogron lub dębu
- 4 liście chrzanu
- 1/2 korzenia chrzanu
- 1 główka czosnku
- 1 koper (do przetworów - nie koperek :)
Ogórki dobrze umyć pod bieżącą wodą, oczyścić z włoskowatych końcówek. Umieścić w dużym garnku wypełnionym zimną wodą. Odstawić na 3 godziny. Odcedzić, po czym ponownie zalać zimną wodą i odstawić na kolejne 3 godziny.
Koper, liście chrzanu i wiśni umyć. Osuszyć. Czosnek i chrzan obrać i pokroić w mniejsze kawałki.
W dużym garnku zagotować 6 litrów wody. Kiedy lekko przestygnie, ale nadal będzie gorąca - dodać sól kamienną. Wymieszać.
Na dnie dużego słoja umieścić koper i liście chrzanu. Dodać 4 liście wiśni, trochę czosnku i chrzanu. Ułożyć ogórki, ściśle i pionowo, tak aby tworzyły pierwszą warstwę. Następnie ponownie dodać kilka kawałków chrzanu, czosnku i liści wiśni oraz ułożyć kolejną warstwę ogórków. Ponawiać proces do wypełnienia całego słoja zużywając pozostałe składniki. Zalać ogórki ciepłą przegotowaną i słoną wodą. Słoik otulić workiem - ja używam czarnego worka foliowego. Przykryć pokrywą.
Na drugi dzień ogórki są już gotowe do jedzenia, a z każdym kolejnym dniem stają się lepsze. Po około 6-7 dniach otrzymamy ogórki kiszone - nadal twarde i chrupiące.
Podobne przepisy:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Bardzo dziękuję za komentarz :)