Zwana po śląsku Modro Kapusta czyli czerwona kapusta duszona z prażonym jabłkiem i cebulą,
która świetnie pasuje do mięsnych dań z dodatkiem kopytek, klusek ziemniaczanych czy ziemniaków.
Najczęściej zamawiam taką kapustę do regionalnych dań w Zakopanym, ale nie czekając na kolejny wyjazd postanowiłam wreszcie przygotować ją sama w domu.
Pyszna na zimno jak i na ciepło. Bardzo polecam!
Składniki:
- 1 główka czerwonej kapusty
- 3 duże cebule
- 3 jabłka (gloster, kortland)
- cukier
- sól
- 1 duża łyżka smalcu ze skwarkami (tutaj przepis)
- 1 łyżka octu
- sok z 1/2 cytryny
Z kapusty usunąć wierzchnie liście i głąba. Opłukać pod wodą i posiekać. Umieścić w garnku i zalać do 1/3 objętości kapusty wodą. Dusić pod przykryciem, aż będzie miękka. Cebulę pokroić w kostkę, przełożyć na patelnię, podlać 1/4 szklanki wody. Smażyć, aż woda wyparuje, a cebulka lekko zmięknie. Dodać skwarki ze smalcem i pokrojone w kostkę jabłka. Zrumienić. Dodać do kapusty i wymieszać. Doprawić octem, sokiem z cytryny, solą i cukrem. Można zagęścić kapustę łyżką mąki rozmieszaną w odrobinie wody (najlepiej wystudzonej wody z kapusty jeśli jest jej zbyt wiele). Podawać na ciepło lub zimno.
Kapusta przedstawiona nie jest modra tylko rozowa. Podstawowy blad ! Przekwaszona octem. Albo jablka albo ocet. Modry znaczy niebieski.
OdpowiedzUsuńpH kapusty modrej jest prawie obojetne.
Aby nie dopuscic kwasu do kapusty najpierw dusimy ja z tluszczem a dopiero pozniej dodajemy najlepiej osobno prazone jablka winne np Renety. Ocet cytryny itp sa zbedne Wyjasnienie modrego w linku
https://www.google.com/amp/s/raciborz.com.pl/2011/05/17/prof-jan-miodek-o-kolorze-modrym-lxxi.html/amp?espv=1
Dziękuję za cenne uwagi! :) Na pewno zgłębię wiedzę na ten temat :) Pozdrawiam serdecznie !
Usuń