Jeśli lubicie pączki - koniecznie musicie spróbować i tych. Są PRZE-PY-SZNE ! I znów muszę to napisać... są leciutkie, mięciutkie, puszyste i nie chłonące tłuszczu. Tak, to przepis dobrze Wam znany na Najlepsze Pączki :) Nie mam żadnym podstaw żeby szukać, albo próbować innych pomysłów na ciasto drożdżowe. Niczego mu nie brakuje, jest idealne. Kiedyś ajerkoniakowe paczki smarowałam tylko pomadą cukierniczą, a jedynie ozdabiałam lukrem advokatowym. Tym razem poszłam o krok dalej. Po wypełnieniu ich dużą ilością obłędnego kremu ajerkoniakowego (smakuje jak najlepszy na świecie budyń) - maczałam je w polewie ajerkoniakowej, a później ozdobiłam gorzką czekoladą i liofilizowanymi malinami. Stąd ten mix zdjęć na blogu. Wybierzcie wersję, która Wam najbardziej przypadnie do gustu :)Tak czy tak - istne niebo.. nie tylko w Tłusty Czwartek ;)
- 6 i 1/2 szklanki mąki pszennej
- 50 g drożdży świeżych
- 5 żółtek
- 2 jajka
- 1/2 szklanki cukru
- 2 cukry waniliowe
- 1 i 1/2 szklanki mleka
- 1/3 szklanki roztopionego masła
- 2 kieliszki rumu
- szczypta soli
- 5-6 paczek smalcu - do smażenia
Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać 2 łyżki cukru i 3 łyżki przesianej
mąki. Dolać 1 szklankę ciepłego mleka (nie gorącego!). Wymieszać,
przykryć talerzykiem i odstawić na 15-20 min. Resztę mąki przesiać dwa
razy. Jajka i żółtka ubić z cukrem i solą na bardzo puszystą, gęstą
masę (ubijałam około 5-7 min.). Do przesianej mąki dodać ubite jajka i
podrośnięte drożdże. Zagniatać ciasto ręcznie lub mikserem z końcówkami
do ciasta drożdżowego. Powoli dodać pozostałe ciepłe mleko. Kiedy
składniki się wstępnie połączą dodawać powoli, partiami rozpuszczone
ciepłe masło. Na końcu dodać partiami rum. Zagniatać ciasto około 10
min. Powinno być bardzo napowietrzone, mięciutkie, gęste, sprężyste,
lśniące i nie lepić się do rąk. Kulę ciasta umieścić w dużej misce,
można bardzo lekko posmarować kulę odrobiną płynnego, ciepłego masła.
Przykryć naczynie talerzem lub lnianą, czystą ściereczką i odstawić na
1,5 godz. do podwojenia lub potrojenia objętości w ciepłe miejsce.
Po tym czasie, lekko podsypując przesianą mąką rozwałkować ciasto na
stolnicy: grubość - małe pączuszki - około 1 cm, duże około 2-2,5 cm.
Przykryć pączki lnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Pozostawić
na 15-20 min. do lekkiego podrośnięcia.
Na głębokiej patelni rozgrzać smalec do temperatury 175* - można sprawdzić wrzucając skrawek ciasta, powinien wypłynąć na powierzchnie i od razu zacząć się smażyć. Przełożyć paczki. Smażyć na średniej mocy palnika, z każdej strony po około 1 min. Trzeba wyczuć czas i temperaturę. Najlepiej po usmażeniu sprawdzić jednego pączka czy jest wypieczony w środku. Odsączyć na papierowym ręczniku.
Na głębokiej patelni rozgrzać smalec do temperatury 175* - można sprawdzić wrzucając skrawek ciasta, powinien wypłynąć na powierzchnie i od razu zacząć się smażyć. Przełożyć paczki. Smażyć na średniej mocy palnika, z każdej strony po około 1 min. Trzeba wyczuć czas i temperaturę. Najlepiej po usmażeniu sprawdzić jednego pączka czy jest wypieczony w środku. Odsączyć na papierowym ręczniku.
JESZCZE CIEPŁE PĄCZKI POSMAROWAĆ RUMOWĄ POMADĄ CUKIERNICZĄ
Składniki na Pomadę Cukierniczą - najlepszy lukier do pączków:
- 1 i 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżki octu
- 170 ml wody
Składniki na Krem Ajerkoniakowy (ajerkoniakowy budyń):
- 2 szklanki mleka
- 1 szklanka ajerkoniaku (tutaj przepis)
- 5 łyżek cukru
- 1 budyń waniliowy
- 2 łyżki mąki pszennej
- 3 żółtka
- 200 ml śmietanki 30%
- żelatyna deserowa
(Uwaga! Krem można zrobić na dwa sposoby - można nadziewać pączki przestudzonym budyniem ajerkoniakowym, bez ubijania ze śmietaną i dodawania żelatyny, chociaż ja preferuję ten z jej dodatkiem).
Żółtka ubić z resztą cukru na białą puszystą masę. Dodać 1/4 szklanki mleka, mąkę i budyń. Wymieszać do połączenia. Powoli, cały czas miksując dolewać gorące mleko z ajerkoniakiem. Przelać masę ponownie do rondelka i zagotować cały czas energicznie mieszając. Przełożyć do miseczki i poczekać, aż krem ostygnie. Schłodzić przez min. 3 godziny w lodówce. Spróbować i ocenić, czy wymaga dosłodzenia. Śmietankę ubić na sztywno z dodatkiem cukru lub bez (zależy jak słodki krem chcemy otrzymać). Pod koniec ubijania dodać 2 łyżeczki żelatyny deserowej. Do ubitej śmietanki dodawać łyżka po łyżce masę ajerkoniakową. Miksować do otrzymania jednolitej, gęstej masy. Pod koniec dodać 1-3 łyżeczki żelatyny deserowej (w zależności jak gęsty krem ma być, ja preferuję do pączków średnio gęste). Schłodzić przez min. 1 godzinę.
Składniki na Ajerkoniakową Polewę;
- 4 łyżki domowego ajerkoniaku (przepis tutaj)
- 1/2 szklanki cukru pudru
- opcjonalnie do ozdoby: czekolada i liofilizowane maliny
Ajerkoniak i cukier puder umieścić w miseczce i zmiksować. Lukier powinien przypominać gęsty sos. Wierzch pączków maczać w polewie i przekładać je na kratkę. Po zastygnięciu polewy można zrobić ozdobne paseczki z czekolady rozpuszczonej w kąpieli wodnej. Dodatkowo pączki ozdobiłam liofilizowanymi malinami.
*inspiracja ze strony moje wypieki.
Boskie! Ciasto jest rewelacyjne! Pięknie się zagniata i wałkuje. Pyszne pączki. Moje z bitą śmietaną
OdpowiedzUsuńPyszne, leciutkie. Super blog :)
OdpowiedzUsuńWiem ze były święta ale trudno było się oprzeć. No i zostało mi ajerkoniak wg Pani przepisu (wybitny!). Są pyszne i faktycznie lekkie miękkie. Rewelacja
OdpowiedzUsuńCiasto wyrasta :) krem stygnie ale już go troszkę ubyło, za to wiem że jest pyszny . No bo kto nie próbuje... Nie mogę się doczekać smażenia i nadziewania.
OdpowiedzUsuńNiech Pani poczeka, aż ubije zimny z bitą śmietaną, to dopiero jest pyszne :) Udanego smażenia!
UsuńTak zrobiłam. Rewelacja. Pączki są pyszne, najlepsze jakie jadłam ciasto drożdżowe. I są z tą obrączką. Nawet te w cukierniach takich nie mają. Przepis już nawet już rozdany koleżanką w pracy bo wzięłam kilka do poczestowania. Zachwycały się a ja rosłam w dumę. Na pewno zrobię kolejne na tłusty czwartek. Pozdrawiam gorąco !
UsuńCzy ta żelatyne deserów to dodać w proszku do tej masy czy rozpuszczone bo jak patrzę na te paczki to slinotoku dostaje
OdpowiedzUsuńW proszku - najpierw dodałabym 2 łyżeczki, zmiksowała i zobaczyła czy na gęstość jest ok. Zawsze można dodać więcej. Po chwili schłodzenia kremu - dodatkowo zgęstnieje. Pozdrawiam
UsuńDziś zabieram się za robienie już nie mam siły GE się doczekać degustacji dziękuję za szybką odpowiedź 😉pozdrawiam serdecznie i żałuję że nie można dodawać zdjęć potraw bo już bym tu wiele umieściła 😉
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę ! Proszę mi wysłać zdjęcia na meila natomamochote@wp.pl :) Umieszczę je na blogu lub fb z Pani inicjałami lub imieniem i nazwiskiem (jak Pani woli) :)
UsuńJuż ja od teraz będę korzystać tylko z tego przepisu na paczki są pyszne puchate miękkie i nie tłuste oby więcej takich przepisów i żałuję że nie ę kręci pani filmików czuję że chętnie by się Panią oglądało
OdpowiedzUsuńBardzo mi miło :) Dziękuję i cieszę się, że aż tak smakują ! Sama nie szukam już nawet innych przepisów na pączki :) Te będę smażyć - znowu - już za tydzień :) Pozdrawiam !
UsuńBoskie, pyszne i boskie. Super wychodzą
OdpowiedzUsuń