Menu górne

Bezowa Posypka do Kawy / Dekoracji


Doskonała, Waniliowa Posypka do kawy lub dekoracji deserów. Lekko pokruszone bezy rozpływają się w ustach.... np. Pumpkin Latte smakuje z nimi obłędnie dobrze. Przygotowanie jest ekonomiczne i rostrze niż się wydaje ;) Wystarczy tylko odrobina sprytu i gotowe. 
Polecam - zaufajcie mi, że warto mieć taki słoiczek w szafce ;)
 

Piekąc bezy czy bezowe spody do ciast zawsze jakaś jedna lub dwie łyżki masy może nam "przypadkiem zostać" lub możemy "przypadkiem" zrobić nieco więcej masy białkowej ;) Do przygotowanej masy bezowej można wmieszać wiórki kokosowe lub płatki migdałowe.

Pieczemy ją w postaci bezików w tym samym czasie co np. planowane bezowe spody, ale wyjmujemy nieco wcześniej - kiedy tylko staną się lekko popękane i idealnie wysuszone, kruche. Studzimy i pokruszone wkładamy do słoiczka. Przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu. 

Moja bezowa posypka nie straciła na kruchości i sypkości - wytrzymała ponad 2 tygodnie, aż pewnego strasznego dnia się skończyła... co oznacza tylko jedno - znów czas upiec coś z bezą :)


Przepisy na Bezy znajdziecie TUTAJ lub po kliknięciu w poniższy obrazek:
Pavlova z Truskawkami i Bitą Śmietaną http://natomamochote.blogspot.com/p/bezy-i-ciasta-bezowe.htmlhttp://natomamochote.blogspot.com/2016/02/malinowe-kruche-bezy-beziki.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz