Tradycyjny, pyszny, wyrazisty, aromatyczny polski żurek z białą kiełbasą i jajkiem. Nic więcej chyba pisać nie trzeba. Z tego przepisu korzystam od lat.
Smak na długo pozostaje w pamięci.
Bardzo polecam!
Składniki:
- 3 marchewki
- 3 pietruszki
- 1 seler
- 1 por
- 2 łyżki jarzynki
- 2 kiełbasy podwawelskie
- 2 białe kiełbasy (użyłam kiełbasy firmy grot - z majerankiem)
- 2 cebule
- 300-400 g pieczarek
- 3 liście laurowe
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 3 ziarenka pieprzu
- 5 ząbków czosnku
- 4 duże łyżki majeranku
- 1 butelka zakwasu na żurek
- 1 łyżeczka cukru
- 1 duża śmietana 18%
- gotowane na twardo jajka
Obrać marchew, pietruszkę, selera i pora, umyć i umieścić w dużym garnku. Zalać wodą do 3/4 objętości. Zagotować. Dodać jarzynkę, liście laurowe, ziele i pieprz. Gotować do miękkości warzyw.
Na patelni mocno zesmażyć kiełbasę podwawelską pokrojoną w pół-plasterki (najpier wytopić tłuszcz na małym ogniu, później zrómienić na wyższej mocy palnika). Pod koniec smażenia odlać tłuszcz i dodać pokrojoną w kostkę cebulę. Podsmażyć wszystko razem. Odłożyć na bok. Białą kiełbasę pokroić w plasterki i podsmażyć na patelni. Odłożyć. Pokrojone w cienkie plasterki pieczarki umieścić na suchej patelni i smazyć do odparowania wody. Następnie dodać odrobinę masła. Zrumienić i odłożyć na bok.
Z wywaru warzywnego usunać pora. Dwie pietruszki, marchewkę i połowę dużego selera zetrzeć na tarce na średnich oczkach, a następnie podsmażyć na niewielkiej ilości masła. Dodać podsmazone warzywa, pieczarki, mięso i cebulę oraz czosnek do wywaru. Wlać zakwas. Wymieszać i zagotować. Śmietanę wlać do miseczki, dodać 2 łyżki wazowe zupy i płaską łyżeczkę cukru, wymieszać i dodać do garnka. Zamieszać. Zagotować na małym ogniu. Doprawić majerankiem.
Podawać z jajkiem na twardo i opcjonalnie - dodatkowo - białą kiełbasą.
Tradycyjny, wyrazisty. Zawsze robiłam na boczku, tym razem bez i smakiem się nie różni. Ten jest lepszy. No i lżejszy. Polecam. Pozdrawiam i wesołych życzę.
OdpowiedzUsuńMam pytanie co to jest Jerzy ka przyprawa hehe
OdpowiedzUsuńNie wiem co to "Jerzy ka", w przepisie jest jarzynka - proszę wpisać sobie w google :)
UsuńTak chodziło o jerzynke słownik mi coś świruje wpisałam już wiem to przyprawa jest
OdpowiedzUsuń"jarzynkę" :) Cieszę się, że wątpliwości rozwiane :) Pozdrawiam serdecznie !
UsuńU nas mówi się warzywo na to a jarzynka to są takie mrożone warzywa i nie była pewna dlatego zapytałam
OdpowiedzUsuńJa mówię vegeta albo bardziej pospolicie jarzynka :) Ale ok :) Pozdrawiam
UsuńNie wiem czy to kwestia tych smażonych warzyw ale coś mi w tych smakach przeszkadza i czegoś brakuje jest zjadliwe ale chyba oczekiwałam czegoś innego lub po prostu nie moje klimaty
OdpowiedzUsuńKażdy ma inny gust ;) Ale może przyczyna tkwi w zakwasie na żurek. Dużo zależy od jego jakości i ilości mąki w nim. Niektóre potrafią popsuć cały żur.
UsuńWsztyo możliwe albo ja coś pokrecilam i dodałam wrzystkie warzywa i teraz zastanawiam się czy por pietruszka i seler bylo trzeba dodawac hehe
OdpowiedzUsuń"....Z wywaru warzywnego usunĄć pora. Dwie pietruszki, marchewkę i połowę dużego selera zetrzeć na tarce na średnich oczkach, a następnie podsmażyć na niewielkiej ilości masła. Dodać podsmazone warzywa, pieczarki, mięso i cebulę oraz czosnek do wywaru. Wlać zakwas. Wymieszać i zagotować."
OdpowiedzUsuń