Menu górne

Piernik Staropolski - Dojrzewający



Według legend Piernik Staropolski babki zagniatały gdy urodziła się w rodzinie dziewczynka, a piekły w momencie jej zamążpójścia. Mój Piernik nie będzie, aż tak długo dojrzewał. Z całą pewnością wystarczą mu 4-6 tygodni, aby był idealny na Wigilię i Boże Narodzenie. Piernik Dojrzewający pieczony na 5 dni przed Świętami, przełożony marmoladą śliwkową i oblany gęstą czekoladową polewą lub śnieżnobiałym lukrem jest niezastąpiony na Gwiazdkę. Niezwykle aromantyczny, miękki, kruszejący z każdym dniem, doskonały. Z tego przepisu wyjdą 3 Pierniki Staropolskie wielkości keksówek - można jednym lub dwoma obdarować bliskich. Lub z części ciasta upiec małe lukrowane pierniczki. Po upieczeniu Piernik na bardzo długo zachowuje świeżość. Bardzo, bardzo lub bardziej zachęcam was do zagniecenia ciasta i upieczenia Piernika Staropolskiego na Święta. Już sam jego zapach zwiastuje udany Bożonarodzeniowy Cudowny Rodzinny czas. 
Piekę go 8 lat, w mojej rodzinie to już tradycja :)
 


Składniki:
  • 1 i 3/4 szklanki miodu np. wielokwiatowego, akacjowego.
  • 1 i 1/3 szklanki cukru
  • 220 g masła
  • 3 jajka
  • 1 kg mąki pszennej
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1-2 łyżeczki cynamonu
  • 2 i 1/2 torebki przyprawy do piernika - uwaga! wybierając sklepowe przyprawy, czytajcie ich skład. Niektóre zawierają mąkę, aromaty, a nawet barwniki. Taka przyprawa popsuje cały piernik.
+ Marmolada Śliwkowa 800 g (przed wyłożeniem na piernik należy ją podsmażyć, aby dodatkowo zgęstniała. Nakładamy jeszcze ciepłą na ciasto.)
 
Miód, cukier i masło umieścić w garnuszku lub na głębokiej ceramicznej patelni. Podgrzewać na małym ogniu cały czas mieszając. Cukier musi całkowicie się rozpuścić.
Gotującą się masę maślano-miodową potrzymać na ogniu około 2-3 minut. Będzie dość rzadka. Następnie należy odstawić ją do lekkiego przestudzenia - około 20-30 min. W tym czasie zgęstnieje, ale nadal łatwo będzie ją przenieść do innego naczynia.

W tym czasie przesiać mąkę pszenną dwukrotnie. Sodę rozpuścić w mleku (w temperaturze pokojowej). Do mąki dodać sól, przyprawy - wymieszać. Dodać jajka, przestudzoną masę miodową i rozpuszczoną w mleku sodę. Zagnieść ręcznie lub mikserem z końcówkami do ciasta drożdżowego -(używam miksera, zajmuje mi to około 5-7 min.). Masa powinna być jednolita, dobrze zagnieciona.
Gotowe Ciasto na Piernik Staropolski przełożyć do szklanej miski lub kamionkowego naczynia. Szczelnie obwinąć folią spożywczą i odstawić w chłodne miejsce  - temp. niższa niż 8*C. -  na 4-6 tygodni (wtedy Piernik Dojrzewający jest najlepszy).

Na 5 dni przed Świętami przygotować dużą blachę o wymiarach 40x25 cm, wyłożyć ją papierem do pieczenia (można przykleić go do lachy za pomocą lekko rozsmarowanego masła). Ciasto na piernik podzielić na 3 równe części, każdą z nich kolejno rozwałkować na prostokąt - grubości około 0,5 cm. - o wymiarach blaszki i przełożyć go do formy. Piernik mocno urośnie, podwoi lub potroi objętość!Piec w nagrzanym do 175* piekarniku przez 15-20 min. Wyjąć, wystudzić i piec kolejny kawałek.


Gotowe pierniki umieścić na dużej tacy. Pierwszy kawałek piernika posmarować podsmażoną, ciepłą marmoladą śliwkową, przykryć drugim kawałkiem ciasta - posmarować marmoladą i nakryć ostatnim kawałkiem piernika. Owinąć ciasto folią spożywczą i obciążyć np. ciężką deską. W wigilię posmarować piernik białym lukrem lub czekoladową polewą. Można posypać orzechami.

Czekoladowa polewa:
  • 50 g mlecznej czekolady
  • 3/4 szklanki mleka 3%
  • 2-3 łyżki prawdziwego, gorzkiego kakao
Składniki umieścić w garnuszku, podgrzewać mieszając do połączenia się składników i powstania gęstego sosu. Zdjąć z ognia i polać ciasto – najlepiej użyć cukierniczego pędzelka. 


Składniki na pomadę cukierniczą (biały lukier):
  • 1 szklanka cukru
  • 1/3 szklanki wody
  • 1 łyżka octu
Cukier z wodą i octem zagotować w garnuszku. Kiedy zacznie lekko gęstnieć zdjąć z ognia. Ostawić na 5 minut, po czym przelać do misy miksera i ucierać do uzyskania białego lukru i wymarzonej konsystencji.
Gdyby był za gęsty można dolać odrobinkę gorącej wody / gdy jest za rzadki - dalej miksować.

27 komentarzy:

  1. Niesamowity :) Robiłam rok temu i w tym znów wracam po przepis. Połowe oddaje rodzinie. Niea bez niego świat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo aromatyczny , świąteczny. Tez piekłam rok temu z tego przepisu. Pachniało świętami juz na tydzień przed Wigilię. Wyszedł bardzo duży - połowa zawsze dla córki :) smakuje fantastycznie z powidłami śliwkowymi (używam domowych, mojej mamy). Polecam wszystkich. Mój juz leży zawiniety i czeka na święta :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Juz tylko kilka dni i piekę :) stresuje się bardzo czy wyjdzie bo wypało mi się więcej cynamonu. Myśli Pani ze nie będzie źle?

    OdpowiedzUsuń
  4. Zrobiłam po raz pierwszy piernik i jest przepyszny. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz,w przepisie jest że po wyjęciu z lodówki (u mnie leżał 5 tygodni w temp. 3 stopnie) i upieczeniu piernik jest twardy i musi poleżeć żeby zmiękł, u mnie czegoś takiego nie było. Po upieczeniu potroił swoją wysokość i wszystkie blaty były pulchniutkie i mięciutkie. Przełożyłam marmoladą i czekałam te kilka dni, blaty zmiękły odrobinę. Ciasto wydaje mi sie nie podchodziło pod ciasto kruche ,chociaż nie wiem jaki ma byc piernik długodojrzewajacy bo nigdy nie robiłam ani nie jadłam. W każdym bądź razie czy on mi się udał czy nie,był super i przyszłym roku robię ponownie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Po upieczeniu jest miękki, ale później twardnieje. Dlatego przełożony marmoladą potrzebuje jeszcze kilku dni by ponownie zmięknąć. Ja jem go od Wigilii i nadal z każdym dniem jest bardziej miękki :) Cieszę się, że smakuje :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Mogę już zrobić czy za wcześnie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podbijam pytanie

      Usuń
    2. Widzę, że nie tylko ja nie mogę doczekać się świąt :) Można już robić. Ja też robię ciasto już w najbliższy weekend :)Tylko pamiętajcie - pieczemy na mniej więcej kilka dni przed Wigilią

      Usuń
  7. Jutro piekę :) ciasto wyrobiłam 10 listopada

    OdpowiedzUsuń
  8. Hello, I desire to subscribe for this blog to obtain most up-to-date updates, thus where can i do
    it please help out.

    OdpowiedzUsuń
  9. Czy można już zagniatać ? Mam niestety tylko margarynę Kasie, koniecznie musi być masło ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej można już zagniatać ciasto do leżakowania :) Jeśli chodzi o tłuszcze- nie polecam używania margaryny, zawiera więcej wody, ma zupełnie inny smak niż prawdziwe masło. Piernik Staropolski wymaga czasu i odrobiny pracy, robi się go przeważnie raz w roku, więc warto użyć dobrych składników :)

      Usuń
  10. Dziś robię ciasto. Zobaczymy co z tego wyjdzie bo mam dwie lewe ręce. Przepis czytałam kilka razy i będę się to trzymać kurczowo. Niech Pani trzyma kciuki :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Robię od kilku lat i szczerze polecam

    OdpowiedzUsuń
  12. Można ciasto po zagnieceniu trzymać w lodówce ofoliowane?

    OdpowiedzUsuń
  13. Bez tego piernika nie ma świąt ;) to już będzie czwarty raz jak wyrabiam ciasto.

    OdpowiedzUsuń
  14. A można zastąpić miód cukrem ? Jeśli tak to ile ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie można. Musi być miód. To podstawa dobrego dojrzewającego piernika. Miód wpływa nie tylko na jego smak, ale strukturę, całą konsystencję ciasta - przed jak i po upieczeniu.

      Usuń
  15. Hej, czy można już piec czy jeszcze czekać? Chciałam jutro tj 18 grudnia bo akurat mam wolne...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli ma być jedzony już w Wigilię to można :) Wychodzi go dużo - do podzielenia się :) Ja piekę w sobotę, połowę dla rodziny. Uroczyste konsumowanie planuje na 25.12 ;) Piernik po upieczeniu musi zmięknąć przez około 4 dni. Zachowuje świeżość na bardzo długo, na pewno będzie równie dobry w Sylwestra :)

      Usuń
  16. Piernik boski! Najlepszy jaki jadłam! Dzisiaj odbyła się długo wyczekiwana, wstępna degustacja😊. Nie mogę się doczekać, aż podzielę się nim z resztą rodziny. Dziękuję za przepis. Wesołych Świąt!

    OdpowiedzUsuń
  17. Dojrzewanie jest bardzo ważne dla piernika. Zachodzą w nim procesy które kształtują jego ostateczny smak. To nie ma znaczenia ile dokładnie dni to trwa. Zwykle około 5 tygodni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nikt nie ma co do tego wątpliwości :) Im dłużej tym lepiej :)

      Usuń
    2. Czy można ciasto trzymać zamknięte w plastikowej misie czy koniecznie szklane lub kamionkowego naczynie?

      Usuń
  18. Czy ciasto można trzymać w zamkniętej plastikowej misie czy koniecznie musi być szklana lub kamionkowa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie radzę. Ja uważam, że tylko w szklanej lub kamionkowej. Nigdy w plastiku. Pozdrawiam :)

      Usuń

Bardzo dziękuję za komentarz :)