Menu górne

Spody "Płaty" Bezowe do Ciast i Tortów


Torty bezowe są lekkie, delikatne, wyjątkowe, po prostu rozpływające się w ustach. Cała sztuka tkwi w przygotowaniu idealnej masy bezowej i upieczeniu kruchych, równych, cienkich spodów. Kremy do przełożenia to w tym przypadku "tylko wisienka na torcie". 
Nie bez przyczyny zaczynam właśnie od tego przepisu ;)Składniki na trzy spody bezowe:
  • 3 szczypty soli 
  • 1 i ½  szklanki białek * 
  • 1 i ½ szklanki cukru 
  • 3 łyżeczki budyniu śmietankowego
  1. Bezowe spody należy upiec dzień przed wykonaniem tortu.   
  1. Bezowe spody pieczemy oddzielnie – zatem : białka rozłożyć do trzech szklanek tak, aby w każdej zajmowały połowę objętości.  

Na pół szklanki białek – pół szklanki cukru (to jeden spód). 
Wykonanie pierwszego spodu: pół szklanki białek ubić mikserem ze szczyptą soli. Następnie dodawać stopniowo, po jednej łyżce cukru  – ubijać około 5 minut tak aby nie czuć było drobinek cukru w masie. Masa powinna być bardzo gęsta, lśniąca. Dodać łyżkę proszku budyniowego i ubijać około 1 minuty. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem, uformować spód z masy (można sobie pomóc brzegami tortownicy – posłużą jako forma, którą przed włożeniem do piekarnika należy zdjąć – pieczemy tylko „białka” na papierze).

Piec  najpierw przez 25 min. w temperaturze 140 st., następnie z termo obiegiem - 1 h w temperaturze 100 st. i 30 min w temperaturze 50 st. Temperatury należy pilnować, trzeba „wyczuć swój piekarnik”, można zwiększać, zmniejszać temperaturę i czas – ważne, aby beza się nie przypiekła, a wysuszyła. Powinna być biała lub lekko kremowa przez cały czas. Wystudzić.  Upiec w taki sposób pozostałe dwa spody. W razie czego, gdyby okazało się następnego dnia, że beza nie jest krucha i zwarta, a lekko miękka, „gumiasta” – włożyć do piekarnika i suszyć jeszcze 30 min. - lub dłużej.z termo obiegiem w temperaturze 60 st.

*białka można mrozić w pojemniku np. kiedy zostaną po wykonaniu jakiegoś innego ciasta. Stąd u mnie przelicznik na szklanki ;)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz